Epava vasului Medy - Luni 30 Iulie

Iesire in grup intre prieteni

Instructor
Images: 34
Has thanked: 11 times
Have thanks: 61 times

Certificare:
NAUI Instructor #55391 - ANDI Technical Diver TSD
Personal album
PostPosted: Wed Jul 04, 2012 10:00 am
Scufundare pe nitrox, o singura scufundare cu butelii duble. Ar mai fi un loc, pentru cine doreste. Cerinte:
- Brevet "Advanced Scuba Diver" sau similar
- Curs Nitrox
- Minim 40 dive-uri efectuate
- Minim 4 dive-uri la adancimi mai mari de 20m.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Proud member of the Earth.

Dinghy
Has thanked: 40 times
Have thanks: 24 times

Certificare:
Snorkel
PostPosted: Wed Jul 04, 2012 10:39 am
Ar fi sunat bine si indeplineam conditiile dar pe 30 iulie o sa fiu in Thassos. Las' ca n-au intrat zilele-n sac.
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Wed Jul 04, 2012 10:47 am
Sigur. Nu te intrista. Si in Thassos e frumos
Sharpie
Has thanked: 5 times
Have thanks: 42 times

Certificare:
bighinăr
PostPosted: Thu Jul 05, 2012 12:30 am
De unde au apărut condiţiile alea cu 40 dive-uri şi minim 4 la -20? Adică cine le cere.
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Thu Jul 05, 2012 5:15 am
Eu le cer. Si tu le ceri daca stai sa te gandesti. Forumul este public. Exista si ipoteza sa apara o solicitare din partea unei persoane pe care nu o cunosti. Ce faci?

Dinghy

Certificare:
Snorkel
PostPosted: Mon Jul 09, 2012 10:04 am
Ei? Cum a fost?
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Mon Jul 09, 2012 1:06 pm
Oh my! 30 Iulie man. Nu am evadat in viitor. (inca) :)

Dinghy

Certificare:
Snorkel
PostPosted: Mon Jul 09, 2012 1:12 pm
A, scuzati... nu stiu de ce din discutia cu tine de lunea trecuta retinusem ca weekendul asta. Si cred ca din cauza caldurii mi s-au scurtcitcuitat neuronii, ca doar scria in titlu.
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Tue Feb 12, 2013 7:07 am
Sa fac un review. A fost una din scufundarile care au intrat direct in TOP 10 -ul personal. Am intrat pe o mare foarte agitata, noroc ca cei de la Scubadiver au ascutat insistentele noastre. Multumiri in special lui Robert. La plecare ni s-a alaturat si George Nicolaescu. Drumul pana la locul de scufundare a fost dificil din cauza valurilor. Inca odata zic - noroc cu Robert, barca sarea de pe valuri si cand cadea, realmente, aveam senzatia de cazatura pe asfalt. Intarea in apa - un cosmar. Noroc ca am intrat ultimul in apa si nu am stat mult la ancora in bataia valurilor. Chiar si asa imi sunt adanc sapate in memorie cele cateva minute de nebunie cand torente de apa inspumata ne loveau din plin. Ghrt a sarit din barca cu stage-urile nemontate, in nebunia aceea de vuiete, balans, soare si izbituri tari ale valurilor mi-a fosr absolut imposibil sa i le prind de D ringuri. I-am facut semn si am coborat cativa metri. La capatul puterilor, cu o ultima sfortare am reusit sa-i agat si ultima butelie. Chestiile astea mi-au accelerat teribil rata respiratorie, nu am reusit sa ma linistesc decat spre sfarsitul scufundarii, consumul de aer a fost foarte mare. Am coborat usor si am vazut epava. Am constatat doua chestii, ca, in graba echiparii mi-am uitat pe barca lampa si camera foto si cu placuta surprindere ca ancora este prinsa chiar pe epava, pe bordajul din spatele castelului, dealtfel, la ancorare Robert si George s-au chinuit ceva, insa le-a si reusit. Am prin reelul langa ancora si l-am asteptat pe Ghrt. Odata echipa reintregita am continuat plutind usor la un metru de bordaj perpendicular pe axa longitudinala. Dintr-odata ne-am trezit pe fundul marii, iar epava ia-o de unde nu e. Am crezut ca suntem pe suprafata castelului iar ce vedem nu este fundul marii. Am mai inaintat o distanta oarecare si am realizat brusc ca, punctul de plecare fiind inapoia castelului, noi depasisem epava demult. Ne-am intors inspre stanga, urmarind directia firului ghid si am dat un ocol destul de larg. Epava ne-a aparut din nou in fata si am continuat ocolul, astfel incat sa putem vedea elicile. Continuand in curba stransa, am ajuns din nou la ancora. Am continuat apoi taind castelul oblic. Aici fiecare si-a ales portiunile din castel care l-au interesat mai mult. Interiorul epevei m-a atras si inspre partea superioara a castelului am gasit o fereastra suficient de mare sa ma pot strecura inauntru cu tot cu buteliile duble. Am bagat capul si ghinion, nu vedeam nimic. Lampa, dupa cum am mai zis o uitasem pe barca. M-am uit in imediata proximitate si nimeni... Am amarat reelul si am urcat un pic. Am dat peste George caruia i-am facu semne sa ma urmeze. Ajungand din nou la fereastra, am avut surpriza sa constat ca eram din nou singur, George nu ma urmase (mai tarziu ne-a povestit ca el avand in butelii aer si nu nitrox ca noi, a incercat sa vina dupa mine si a vazut NDT-ul ca se consuma rapid, asa ca a renuntat). Am plecat din nou si noroc, l-am gasit pe Ghrt plutind pe desupra castelului, i-am facut semn si m-a urmat imediat. Ajunsi in punctul de amarare, l-a rugat sa-mi lumineze fereastra. Am reusit sa ma strecor cam jumate inauntru, mai mult nu am avut loc, spatiul era foarte stramt. Am constatat ca fereastra era de fapt o usa, inspre partea dreapta se continua cu o scara. Am dat cu nasul intr-o matura si mi-a placut ideea sa aduc cu mine o matura marca Medy. Am luat-o cu mine, insa, din pacate nu am putut sa manevrez si reel-ul si sa tin si matura. I-am dat drumul la fund cu mare parere de rau, nu mi-a dat prin cap sa-l rog pe Ghrt sa ma ajute. Fiind deja cu NDT-ul la limita, am inceput urcarea. Mai departe, am urcat pe barca fara nicio problema, pe cat de dificila a fost coborarea, pe atat de relaxata a fost urcarea. Marele meu regret, din nou, ca am uitat camera pe barca. Am fi avut ce imagini sa ducem cu noi.

Return to Organizare scufundari