Reuniune 01 Aprilie la Doaga

Iesire in grup intre prieteni

Instructor
Images: 34
Has thanked: 11 times
Have thanks: 61 times

Certificare:
NAUI Instructor #55391 - ANDI Technical Diver TSD
Personal album
PostPosted: Wed Mar 21, 2012 1:12 pm
Numai ce am vorbit cu Andrei. Ramane sa ne hotaram daca vom merge pentru una sau doua zile. In cazul in care vor fi doua zile, in plan vor intra si gratarul si berea.
Proud member of the Earth.

Skiff
Has thanked: 78 times

Certificare:
AOWD
PostPosted: Wed Mar 21, 2012 2:06 pm
Yipiee! I'm in! Io zic să merem din doo-n doă zile pân' se face apa limpede.

Skiff

Certificare:
AOWD
PostPosted: Wed Mar 21, 2012 2:32 pm
Sorine - ai un set de chei imbus + 2 adaptoare DIN-INT la mine, ţi le aduc.

Site Admin
Images: 0
Has thanked: 140 times
Have thanks: 31 times

Personal album
PostPosted: Wed Mar 21, 2012 3:00 pm
Stiu! Si wrist-slate-ul la Lica si plumbul pe la Andrei si pe la Lica. Se pare ca echipamentul meu este raspandit prin toata tara :))
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Wed Mar 21, 2012 3:02 pm
Pana acum participari confirmate sau partial confirmate:
- Andrei
- CristiC
- Ghrt
- Tinel
- Subsemnatul
Rog vorbiti cu Lica si cu Shark

Skiff

Certificare:
AOWD
PostPosted: Wed Mar 21, 2012 4:32 pm
Vorbise Lică cu mine şi i-am zis că vin. Era vorba să mergem la mare. Dacă tot e loterie cu vremea şi vizibilitatea, eu cred că mai bine e să ne găsim la mijloc - ca să fim mai mulţi, adică Doaga.

Am o idee grozavă de "amenajări" subacvatice: panouri indicatoare formate din coadă de mătură (din lemn), poziţionată orizontal, de care atârnă o bucată de cearceaf inscripţionat. Capetele băţului sunt prinse cu câte o sfoară spre fund, de câte un bolovan, "steagul" e culcat 90°. Indică un loc de interes din lac, direcţia. Cam ca aici: https://www.facebook.com/MaScufund.ro/p ... 3605042295

Cu ocazia asta vreau neapărat să fac exerciţii de flotabilitate, folosind reel şi lift-bag.
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Wed Mar 21, 2012 8:12 pm
Si eu. Mai ales ca nu am decat doua dive-uri cu wing-ul si nu sunt obisnuit cu ea.
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Fri Mar 23, 2012 1:19 pm
Cu Shark a vorbit cineva? Sa nu-si faca alte planuri.

Skiff

Certificare:
AOWD
PostPosted: Mon Mar 26, 2012 11:25 am
Lui Shark i-am scris pe Facebook.

Eu îmi rezerv tot weekend-ul, şi sâmbătă 31.03. şi duminică 01.04. .
Dacă va fi vânt şi ploaie până vineri atunci îmi fac planuri pentru vizibilitate foarte redusă, eu merg în orice caz.
Vreau nişte bidoane PET de 5L, le voi folosi drept balast pentru sistemul pentru exersarea flotabilităţii. Să discutăm o locaţie. Eu propun la pontonul scufundat, la 6m.

@Andrei: aduc full-face-mask şi sidemount-butt-plate, după cum am vorbit. Nu folosesc FFM pentru că eu n-am tr.I şi II. Scubapro iar adaptorul de muştiuc e doar pentru lăţimea muştiucului de la ScubaPro.
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Mon Mar 26, 2012 1:25 pm
Potrivit prognozelor, vremea o sa fie buna sambata si foarte buna duminica.
Sharpie
Has thanked: 5 times
Have thanks: 42 times

Certificare:
bighinăr
PostPosted: Mon Mar 26, 2012 8:20 pm
Stăm tot weekendul? Cum e cu cazarea acolo? Au căldură, duş, apă caldă?

Site Admin

Personal album
PostPosted: Tue Mar 27, 2012 7:20 am
La Tisita este chiar ok.
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Wed Mar 28, 2012 2:45 pm
La ce ora este intalnirea? Eu propun ora 12.30 ca sa avem timp si de gratare & else

Skiff

Certificare:
AOWD
PostPosted: Wed Mar 28, 2012 4:52 pm
Ce facem sâmbătă, ce facem duminică? Dacă ies sâmbătă din apă la ora 12 fix, adică mă bălăcesc/testez/configurez de la 11 la 12, adică am ajuns pe la 10 la Doaga adică am plecat pe la 8:30 din Brăila, înseamnă că sâmbătă mai fac una sau două scufundări după-amiaza.

La grătar pregătiţi-vă mai ales de partea "else" din grătare &else, că voi aduce de dulce, cu ocazia aniversării zilei de naştere.
Sharpie

Certificare:
bighinăr
PostPosted: Wed Mar 28, 2012 10:04 pm
La mulţi ani domnu' coforumist!

Referitor la program, trebuie să vedem ce vizibilitate e în apă. Dacă e la stadiul de mocirlă, cel mult aşa, o scufundare de antrenament în condiţii nasolichnaya.

Site Admin

Personal album
PostPosted: Thu Mar 29, 2012 12:58 am
La multi ani Cristi!
Cat despre duminica, eu as da la calcani. Sau un antrenament la BauBau

Skiff

Certificare:
AOWD
PostPosted: Thu Mar 29, 2012 8:53 am
Mulţumesc de urări.

De vreme s-ar putea să avem noroc: http://vremea.meteoromania.ro/taxonomy/term/487
O să aduc compresor şi multă sfoară, punem de-un exerciţiu gen "silted cave" în caz că nu-i limpede.
Ce înseamnă "la calcani"? sau BauBau?

Site Admin

Personal album
PostPosted: Thu Mar 29, 2012 10:05 am
:) La calcani, inseamna la pescuit de calcani. Acum ar trebui sa fie perioada, cand se incalzeste apa. Poate nu este etic, insa nu fac din asta un sport, ci pescuiesc un minim pentru ca sa-mi satisfac pofta de a manca calcan proaspat. Nu am inca un loc in minte, insa mai intreb in stanga si in dreapta unde ar fi mai bine. Ma gandesc eu ca la Digul Spart ar fi o zona buna.
La BauBau este portul Agigea cu adancime de 20m. Stabilisem cu Gheorghita ca merita sa te antrenezi acolo.

Skiff

Certificare:
AOWD
PostPosted: Sun Apr 01, 2012 9:35 am
Mie mi-a plăcut. A fost o atmosferă veselă la grătarul de dup-aia, trebuie repetat.
Cred că ne trebuie un weekend vineri-sâmbătă-duminică cu două focuri de tabără ca să apucăm să discutăm mai pe îndelete.

Ca vizibilitate a fost cam 2m, pe alocuri 3m. La Doaga merită mers noaptea, pentru peşte şi ţinut adâncimea 5m de-a lungul malului. De data asta n-am văzut decât raci. Eu mă aşteptam la mai mult.

Dacă tot e activitate de club, să ne pregătim data viitoare cu mai mult echipament, cu planuri de rezervă astfel încât să apuce toţi să se scufunde astfel încât să fie mulţumiţi de scufundare. Să intrăm pe echipe, nu toţi odată, să avem lest mai mult disponibil. Cei care rămân pe mal asigură ca cei din apă să aibă fiecare tot ce trebuie. 10 minute înainte de scufundare să fie rezervate special pentru controlul lestării, ca activitate distinctă şi importantă.
Poate dotăm clubul cu vreo două harnaşamente speciale pentru lest de purtat peste costumul etanş. Centuri avem, mai trebuie bretele, crotch strap şi catarame de inox sau plastic "triglide" sau "weight stopper" ca să nu alunece bucăţile de plumb. Contra alunecării stânga-dreapta se pot pune câteva bucăţi de cauciuc - tub de cameră de bicicletă - peste centură. Un sistem deştept ar trebui să aibă câteva buzunare, eu pun la dispoziţie patru pachete de 1kg cu alice de Pb.

Pentru scufundări în extrasezon, când e apa rece, trebuie explicat tuturor cât de importantă e protecţia termică. Cagule, mănuşi. Au fost 8 grade în apă.

Dinghy
Has thanked: 10 times
Have thanks: 24 times

PostPosted: Sun Apr 01, 2012 11:26 am
A fost o tura OK.

Pacat ca s-au schimbat treburile cu accesul la lac.

A fost lest suficient adus pe mal (langa apa) pentru a avea cu ce completa doar ca nu s-a folosit. Din cate am vazut nu a avut nimeni probleme de lestare. Nu pun la calcul pe denis deoarece la el era alta situatie.

Avem nevoie de mai multe dive-uri facute impreuna. Grupul s-a miscat exact cum ma asteptam. Odata cu scaderea vizibilitatii s-a divizat in echipe de buddy stabilite inca de la suprafata. Este foarte bine asa.

Sa nu uitam de gratarul de dupa si sa multumim celor care s-au implicat in realizarea lui. Multumiri si celui care si-a donat sticla de bere.

A fost o scufundare de club. Asta fara doar si poate :)
All rights reserved.
Copyright© Andrei
Sharpie

Certificare:
bighinăr
PostPosted: Sun Apr 01, 2012 5:26 pm
Ar fi plăcut să ne întâlnim mai des, aşa, tot clubul :).

Cu privire la diving:
Echipament a fost destul.
Ca organizare, propun, când mai intrăm mulţi în apă, să încercăm să ne aşteptăm la o adâncime stabilită deasupra fundului (de exemplu 5 m), astfel încât să nu stârnim mâlul, şi după aia să mergem în linie, nu unii după alţii că nu mai vezi nimic.
Ca tehnică, neapărat să învăţam să pedalăm pe modified fluter (cu labele sus, cel mai uşor), [short] frog kick (mai greuţe, dar foarte bune pe fund mâlos) sau eventual foarfecă (rar folosit, pare ok pe fund mâlos).

Modified flutter şi puţin frog kick.

Skiff

Certificare:
AOWD
PostPosted: Sun Apr 01, 2012 7:07 pm
Special pentru lacurile noastre prinde bine să stăpânim cu toţii "frog kick" şi "modified flutter kick".

Cea mai bună metodă este ca să începem pe uscat, cu cineva care să-ţi ţină şi mişte tălpile cum trebuie iar apoi, în apă, să ne filmăm reciproc. Bazinul e mai bun pentru filmare.

Skiff

Certificare:
AOWD
PostPosted: Sun Apr 01, 2012 7:20 pm
Când va fi evenimentul următor? Peste două săptămâni e Paştele. Unde mergem data viitoare? Încercăm cascada Putnei, pe la Lepşa?
lat=45.9510147&lon=26.5742271
Sharpie

Certificare:
bighinăr
PostPosted: Sun Apr 01, 2012 7:26 pm
Celor care fac exerciţii la bazin le recomand cu toată căldura să dedice minim 50 de bari exerciţiilor de înot (pedalat). Fac şi menţiunea necesară că în funcţie de costumul în care eşti şi trim-ul pe care îl ai te simţi foarte diferit şi probabil că înoţi diferit.
Ce înseamnă aceasta? Că de exemplu eu, care m-am dus la bazin special pentru stiluri de înot, pot să înot aproape oricum în bazin, dar cu dry suit-ul cu subveşmântul gros pe mine este cu totul altceva. Nu mai zic de exerciţiile pe uscat! Am făcut frog kick din prima! Dar până la frog în bazin au mai trecut multe ore. Iar frog cu costumul uscat nu mi-a intrat încă în obişnuinţă.

Dar trebuie neapărat să exersăm. Dacă ajungem cu toţii să pedalăm frog din obişnuinţă o să fie super.

Cu privire la Paşte, pentru mine e un pic mai dificil deoarece Sors o să fie plecat în Bulgaria şi nu are cine să îmi aducă echipamentul.

O să copiez postul tău într-un topic separat.

Skiff

Certificare:
AOWD
PostPosted: Mon Apr 02, 2012 1:03 pm
ghrt wrote:Ar fi plăcut să ne întâlnim mai des, aşa, tot clubul :).

Ca organizare, propun, când mai intrăm mulţi în apă, să încercăm să ne aşteptăm la o adâncime stabilită deasupra fundului (de exemplu 5 m), astfel încât să nu stârnim mâlul, şi după aia să mergem în linie, nu unii după alţii că nu mai vezi nimic.

Da, data viitoare iau baliza SMB şi o las cu o bucată de plumb la "locul de întâlnire" de la 5m, pus cu grijă acolo unde n-am stârnit mâl (încă). Cei care vin ulterior pot coborâ pe fir.

Site Admin

Personal album
PostPosted: Mon Apr 02, 2012 1:20 pm
Misto idee. Cat despre reuniune, in primul rand cea mai mare bucurie a fost ca v-am vazut pe toti la un loc. Pacat ca scufundarea la mine s-a rezumat la o imersie de 5 minute urmata de foarte mult inot :) Asta este, sa-mi fie invatatura de minte, sa-mi planific mai bine dive-urile alta data.

Dinghy
Has thanked: 10 times
Have thanks: 24 times

PostPosted: Mon Apr 02, 2012 8:30 pm
Super ideea. Baliza lestata cu plumbul suplimentar este o chestie foarte buna. Am vazut asta la baietii din grecia, acolo nu se punea problema sa vina cineva sa fure "balonul". Asa trebuie sa facem data viitoare daca exista dubii cu lestarea.

Intre 7-14 avem expozitie NWDC la Iulius Mall Suceava. Eu nu am sa pot sa vin la tura de diving.

Andrei
All rights reserved.
Copyright© Andrei

Site Admin

Personal album
PostPosted: Tue Apr 03, 2012 7:28 am
Pai succes la expozitie si sa ne trimiti poze si filme. Cat despre diving, mai sunt cativa membrii care or sa tine stindardul NWDC sus. :lol:

Observator
Has thanked: 23 times
Have thanks: 2 times

PostPosted: Tue Apr 03, 2012 9:59 pm
O sa fac o tura cu Cristi cat de repede la balta de la Padureni. Poate putem sa schimbam Doaga pe locul asta. Sper sa reusim sa facem ceva poze si filmulete si sa le vedeti toti, si atunci va puteti face o prima parere despre loc.
Sharpie

Certificare:
bighinăr
PostPosted: Tue Apr 03, 2012 10:15 pm
A, da chiar. Ce a fost de ziceaţi voi că nu mai suntem bine primiţi la Doaga? Parcă am auzit ceva de genul.
Next

Return to Organizare scufundari