Mini vacanta de vara la sarsitul toamnei - Diving in Cipru

Organizator (comercial sau nu) care se ocupa de tot

Instructor
Images: 34
Has thanked: 11 times
Have thanks: 61 times

Certificare:
NAUI Instructor #55391 - ANDI Technical Diver TSD
Personal album
PostPosted: Tue Sep 17, 2013 5:47 am
Mini vacanta de vara la sarsitul toamnei - Diving in Cipru 30 Oct. - 03 Nov
Cinci zile de vacanta dintre care trei de diving la epavele, pesterile marine si recifurile din Cipru. O vacanta de scufundari
cu temperaturi in aer de 25-28 grade si in apa de 22-26 de grade. O vacanta pentru toate certificarile recreationale.
Se vor vizita, in functie de certificare si de optiune personala:
a) Epave: Alexandria Wreck, Cricket Wreck si bineinteles, perla coroanei, ZENOBIA Wreck
b) Pesteri submerse: Marile pesteri de la capul Pyla, tunelurile si pesterile de la capul Crecko
c) Recifuri si viata marina: Green bay, Chapel Bay, Rangers area
d) Wall dive in Konnos Point

Toate site-urile sunt relativ apropiate, insemnand ca nu se vor desfasura doua scufundari in acelasi site, cu exceptia
epavei Zenobia unde vor fi doua scufundari. Selectia locurilor de scufundare se va face in functie de recomandarile
ghizilor, de certificare si de numarul de voturi pe care acesta la strange.

Optional, non diverii pot face cursul de Scuba Diver cu aceasta ocazie.

Echipament recomandat: Neopren 5-7mm, ABC, vesta, lampa, regulator, botosi. Completarea echipamentului se va face gratuit in limita stocului existent.

Costuri:
- Diver - 460 euro.
- Non Diver- 280 euro.

Costurile includ: Transport cu avionul Bucuresti Larnaca si retur, cazare resort 3 stele 4 nopti, transport aeroport - hotel si retur, inchiriere/completare
echipament, pachet 6 scufundari. Costurile nu includ masa, se poate opta pentru micul dejun 5 euro/zi
Din cauze obiective determinate si de data cand se plateste avansul, costurile pot creste pana la aprx. 20%
Avansul de 200 euro se va plati pana la data limita de 14 septembrie. Toata suma se va achita pana la 15 octombrie.
lrg-28-p1010042.jpg
lrg-41-p1010082.jpg

lrg-34-p1010055.jpg
lrg-127-p1010075.jpg

alexandria-wreck.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Proud member of the Earth.
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Wed Sep 18, 2013 8:12 am
S-au luat biletele de avion, deci am intrat in linie dreapta :)
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Mon Dec 02, 2013 11:18 am
Asadar, Veni Vidi! Vici!. Impresii. As putea scrie un roman. Rar am avut o iesire mai aproape de perfectiune decat asta. Totul a mers la fix, fara niciun stres, deplasarea, cazarea, mancarea, scufundarie si in primul rand compania, au fost perfecte. Am nimerit in Cipru in plina vara. Masina divecenter-ului a venit si ne-a dus la hotel. Totul era aranjat, organizat, camerele pregatite, deja repartizate nominal, ne asteptau. Aici am avut un soc constatand ca grecii din Cipru sunt cu totul altfel decat cei din "Patrida". Seriosi si organizati, se vede lunga dominatie britanica. Dealtfel si circulatia este pe stanga ca in UK. Si prizele de alimentare electrica. insa camerele aveau si adaptoare si ne-am cumparat si noi altele suplimentare din primul supermaket. Al doilea motiv de uimire a fost faptul ca, camerele repartizate erau, cu o singura exceptie, apartamente cu doua camere separate. Fiecare dotate cu o bucatarie echipata si o terasa imensa. Loc numai bun pentru adunarile de seara dupa dive-uri si dupa cina. Scufundarile au fost perfect organizate, toti din divecenter stiau ce au de facut si faceau. Nu se calcau pe picioare, nu te inebuneau cu masuri contradictorii cum am vazut in alte divecenter-uri. In prima zi ni s-a indicat un loc unde sa ne lasam gentile de echipament si acelasi a ramas pana la sfarsit. Cand ajuneam la divecenter eram serviti cu o cafea, timp in care se finaliza umplerea buteliilor, erau repatizate nominal, era verificat lestul. Apoi se umplea remorca cu bagaje si plecam. Barca de scufundari, un vaporas in toata regula, care spre fericirea fetelor avea si toaleta era, la fel, perfect organizata. Fiecare avea locul lui unde isi punea echipamentul, locul unde isi avea buteliile. Desi prima scufundare s-a facut la Zenobia, care incepe cam de la 22m adancime nu s-a cerut check dive, nu s-au consultat logbookurile. Totusi, in prima scufundare Stavros, ghidul, a fost cu ochii pe noi. Insa in cateva minute si-a dat seama cu cine are de a face si din acel moment a fost preocupat numai sa nu piarda grupul. Mediul de scufundare mi-a parut foarte diferit fata de Grecia, daca acolo mi se parea senzationala vizibilitatea de 20m, aici vizibilitatea era de o incredibila distanta de 30m. De jos, de la Zenobia de pe bordaj, vedeam fara probleme fundul barcii aflate la suprafata. Daca as caracteriza cu un singur cuvant scufundarile de la Zenobia acesta ar fi - imens! Epava - imensa, vizibilitatea - imensa, fauna - imensa atat ca si numar ca si ca dimensiuni. Am vazut niste murene, adevarati balauri. Gruppi, la fel, de dimensiuni impresionante. In cateva locuri am fost inconjurati de atatia pesti incat nu am mai vazut nimic in jur, erau cu miile. Am facut prima zi de scufundare doua dive-uri la Zenobia, in a doua zi 2 dive-uri la pesterile de la capul Greco din care o scufundare din barca si una de pe mal. Superb relieful submarin la scufundarile de pe mal, apa 23-25 grade, adica o temperatura ideala, peisajul submarin senzational, cu flora destul de putina. In a treia zi am facut trei scufundari, din care una la epava Alexandria (vas de lemn scufundat intentionat, la distanta mica de Zenobia) - o epava superba. Si doua scufundari cu penetrare la Zenobia. Una in zona cargo unde ne-am strecurat printre camioanele incarcate in vas si una in zona cabinelor si a puntii de comanda. Masa la restaurant, moderata ca si pret a fost si ea senzationala. La orice fel comandat, mai primeai inca 4-5 feluri din partea casei, inclusiv desert si salate. In ultima zi, decolarea avionului fiind dupa ora 17, ne-am petrecut-o la plaja unde am mai facut un DSD, evident la o adancime de pana in 5m - urma sa zburam. O singura chestie neplacuta. Prea putin timp. Cinci zile au fost total insuficiente, spre marele regret al tuturor.
DSC03360.JPG
DSC_9828_aci.JPG

Doua clipuri cu dive-ul la Alexandria si cu DSD-ul din ultima zi:

Cel cu Zenobia urmeaza.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Return to Organizare excursii de scufundari