14-23 Iunie 2013 O vacanta de diving de vis in Samothraki

Organizator (comercial sau nu) care se ocupa de tot

Instructor
Images: 34
Has thanked: 11 times
Have thanks: 61 times

Certificare:
NAUI Instructor #55391 - ANDI Technical Diver TSD
Personal album
PostPosted: Wed Mar 06, 2013 10:51 am
Samothraki este insula greceasca cea mai apropiata de Romania. Din Bucuresti pana in portul de ferry sunt numai 550km.
Desi distanta nu este mare, Samothraki a ramas o insula neatinsa de turismul excesiv.
Supranumita si “insula marilor zei” este un mic paradis. Este o destinatie mai putin comerciala,
necorupta de turism, aproape de natura. Este printre putinele locuri in Grecia unde poti sa mananci
preparate delicioase la taverne traditionale grecesti care nici macar nu au meniu in engleza, insa esti
invitat in bucatarie sa vezi si sa iti alegi mancarea. Este fantastica combinatia mare/munte traseele
de trekking sunt una din atractii care te bucura cu frumuseti ale naturii. Poti gasi ceea ce
in alte parti este imposibil, anume cate o plaja mica, singuratica si nepopulata, ascunsa de un tarm stancos,
la care nu este alt acces decat cu barca, dar unde se poate ajunge, insa, si de pe “uscat” dupa escalada catorva stanci.
Aici poti fi cu desavarsire singur in mijlocul naturii salbatice. Samothraki este si un loc al culturii
si istoriei, sunt numeroase vestigii de dinaintea erei noastre. Hotelurile sunt mici si dragute, in cele mai mlte
din camera vezi si marea si muntele. Sunt numeroase sate asezate pitoresc pe munte.

samothraki.jpg

Exista in Samothraki un dive center in apropiere de portul Kamariotissa care umple butelii cu 5 euro.
Se organizeaza si dive-uri cu barca sau de pe mal. Apele limpezi si albastre si fundul stancos fac din Samothraki
o excelenta locatie de diving. Pentru doritorii de scufundari la adancimi mai mari, pot fi gasite locuri la care
aceste adancimi pot fi atinse la o distanta mica de tarm.

Este recomandat ca participantii sa posede echipament complet de diving, constand din ABC, neopren 3mm, lest, regulator,
BCD, butelie, cagula 3mm si manusi 3mm. In mod normal, prin intrajutorare putem completa echipamentul.

Deplasarea se va face cu masinile, totdeauna existand locuri libere pentru cei care nu vin cu masinile personale.

Va asteptam, pentru un sejur special, intr-un loc special, cu niste colegi cu totul speciali.
Samothraki is the keyword!

samo-thraki-gods-waterfall.jpg
p7160799.jpg
Samothraki_Hieron.jpg
stock-photo-village-of-chora-at-samothraki-island-in-greece-80686018.jpg
50875766.jpg

Samothraki-Pachia-Amos.jpg
Samothraki-Pachia-Amos-3.jpg

14086_1.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Proud member of the Earth.

Dinghy
Have thanks: 12 times

PostPosted: Thu Mar 07, 2013 8:55 am
Ma bag!
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Thu Mar 07, 2013 4:17 pm
Participanti pana acum:

Sorin
Ghrt
Dbonddental
CristiV
CiprianE
Alin

Lista ramane deschisa.

Dinghy
Have thanks: 12 times

PostPosted: Thu Mar 07, 2013 5:32 pm
Rey?
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Thu Mar 07, 2013 8:57 pm
Nu este sigur. Mai dezbatem.

Skiff
Has thanked: 78 times

Certificare:
AOWD
PostPosted: Wed Mar 13, 2013 7:42 pm
S-ar putea sa mai vina 2 + 1/2.
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Fri Mar 15, 2013 6:17 am
Ne-am bucura sa va avem printre noi. Am vorbit si cu Lica, poate-l convingi si tu.
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Thu May 02, 2013 3:05 pm
Am modificat data de 14 ca prima zi. Este o problema, este un singur ferry pe zi. Vinerea (14 iunie) este singura zi cand pleaca mai tarziu (ora 15:30) deci poate fi ajuns destul de lejer cu plecare din Romania dimineata. Calatoria cu ferry-ul dureaza mai mult de 2h 30min. si costa 55euro pentru driver si masina si cate 15euro pentru fiecare alt pasager. De retinut ca, pentru intors se recomanda sa se faca rezervare cu cel putin trei zile inainte. Ma rog, perioada noastra ne fiind full sezon, este posibil sa nu trebuiasca sa ne supunem acestei rigori. In fine, nu strica sa fim prevazatori.

Skiff
Has thanked: 78 times

Certificare:
AOWD
PostPosted: Tue May 14, 2013 2:40 pm
AMR 30. Pentru voi. Pentru mine, nu. Pe 14 iunie nu mai pot, că are cineva întâlnirea de 20ani de la absolvire (nu spui cine). Prin urmare nu vine nici compresorul. Eu totuși insist, ca-n reclama cu ”batman, batman”: poate vin mai cu 2 zile mai târziu. POATE.
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Wed May 15, 2013 11:07 am
Lasa Cristi. Macar tu esti sigur ca vii la sigur :) Noi, te asteptam, ce sa facem :))
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Tue Jun 11, 2013 7:20 am
AMR 2 zile. Se pare ca peisajul submarin din sudul insulei este fabulos. Pesteri, crevase subacvatice, canioane. Din pacate imaginile despre diving in Samothraki cam lipsesc. Sper sa rezolvam aceasta problema. :) In sud adancimea creste pe o distanta liniara de 1km pana la 750m. De abia astept sa gustam celebra capra la rotisor si celebrul vin rosu de Samothraki. Cel mai bine cotat restaurant este The Rock din Vraxos:
souvlaki_goat.jpg
samothraki_red_wine.jpg

O sa mergem pe traseul Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Biala - Veliko Tarnovo - Nova Zagora - Radenevo - Galabovo - Harmanli - Svilengrad - Orestiada - Soufli - Alexandroupoli. Daca avem vreme, ceea ce mi se pare totusi putin probabil, as vrea sa revizitam orasul Soufli si sa mancam celebra placinta cu carne de acolo. Merita. In Harmanli o sa ne intalnim cu echipa venita din Constanta :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Return to Organizare excursii de scufundari