Sejur de scufundari & Fun in Thassos

Organizator (comercial sau nu) care se ocupa de tot

Instructor
Images: 34
Has thanked: 11 times
Have thanks: 61 times

Certificare:
NAUI Instructor #55391 - ANDI Technical Diver TSD
Personal album
PostPosted: Mon Apr 02, 2012 1:24 pm
Participanti: Diveri + Remorcile :)
Loc: Insula Thassos Grecia
Cand: incepand cu 21.06.2012

De abia astept.
Proud member of the Earth.

Skiff
Has thanked: 78 times

Certificare:
AOWD
PostPosted: Mon Apr 02, 2012 2:13 pm
N-am fost niciodată în Grecia, aşa că sunt interesat. Cum e cu participanţii nescufundători? Care e durata? Care sunt costurile estimate?
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Mon Apr 02, 2012 2:24 pm
Pai, nu ai auzit discutiile sambata? Costul a fost de 455 lei/ persoana. Daca vorbeai la agentie azi, era si o reducere de 15%. Nu toti cei care vin sunt diveri, majoritatea sunt. Adica, Andrei, Tinel, Cezar, Eu si Ghrt. In afara de noi doi, toti vin cu sotiile si copii.
Camerele sunt ok. curate, cu aer conditionat si cu o chicineta: http://www.infoturism.ro/sejur/insula-thassos/hotel-studio-ho-io/
Transportul este pe cont propriu, adica fiecare vine cu masina. Pe insula sunt trei centre de diving dintre care doua dintre cele mai importante din GR - Vassiliadis si Diver to Diver. O parte a insulei este cu nisip (buna pentru remorci) iar alta parte este stancoasa.
Suna-l pe Tinel pentru detalii. Sau pe Andrei

Skiff

Certificare:
AOWD
PostPosted: Mon Apr 02, 2012 2:32 pm
Tinel, Cezar vin cu copii? Poate ar fi bine să ne vedem cu toţii cu familii cu tot la vreo întâlnire NWDC cu grătar şi păstrăvi, aşa mi-aş convinge nevasta.
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Mon Apr 02, 2012 3:13 pm
Da, din ce am inteles vin cu copii. Imi pare rau pentru Paste, mergeam la Buzau si luam si remorcile.
Sharpie
Has thanked: 5 times
Have thanks: 42 times

Certificare:
bighinăr
PostPosted: Mon Apr 02, 2012 7:33 pm
Pentru Grecia, trebuie luaţi ceva pantofi pentru intrat în apă, din cauza aricilor. Eu am fost foarte încântat de rock-boots, deoarece puteam folosi plajele cu pietre (sunt destule).

Apoi: ochelari de soare, loţiune UV, şapcă sau pălărie.
Eu prefer şi o haină (geacă) de iachting, deoarece nu îmi este cald în ea şi mă protejează perfect de soare, vânt şi apă.
Pentru membrii ne-scufundători, labe de snorkel, snorkel şi ochelari de înot clari (nu cu protecţie la soare, că nu mai vezi cu ei sub apă) sau mască pentru snorkel.

Cu privire la apă, cred că o să fie destul de rece. Un shorty nu se justifică decât pentru snorkel de maxim 30 minute. Eu mi-aş lua costumul de 5mm şi eventual uscatul, dacă o să îmi iau subveşmânt subţire.

Nu cred că apa o să treacă de 20 de grade, ar fi bine să fie de 15.

Dinghy
Has thanked: 10 times
Have thanks: 24 times

PostPosted: Mon Apr 02, 2012 8:47 pm
Pana acum cei care au platit camerele sunt asa:
Scufundatori: Cezar, Tinel, Sorin Gheorghita, Andrei
Nescufundatori: restul de copii si sotii. Sorin, daca te vede Monica ca o faci remorca te sparge cu bataia :)

Nu este doar o tura de diving. O sa fie activitati si pentru ceilalti. Se pleaca pe 21.06. si se sta o saptamana (de joi pana joi). Plecarea din tara este miercuri. Pana acum toti s-au anuntat ca merg cu masinile personale. Asta inseamna ca putem sa caram echipamente.

Trebuie sa ne vedem si la un gratar cu toata gasca. Sa se mai incalzeasca putin.

Andrei
All rights reserved.
Copyright© Andrei
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Tue Apr 03, 2012 7:26 am
Andrei wrote: Sorin, daca te vede Monica ca o faci remorca te sparge cu bataia :)
Andrei

Pai nu ziceam ca forumul este numai pentru diveri? :lol:
Lasand gluma la o parte, eu chiar ma oftic rau ca nu pot sa-mi aduc "remorcile".
Si acum, din nou gluma, sa zicem ca ma oftic cu atat mai tare cu cat era bun un "scuter"... Vi-l dadeam si voua, caci sunt altruist.

Skiff

Certificare:
AOWD
PostPosted: Mon May 28, 2012 12:45 pm
Se pare că vom fi un grup mai mare, din grup fac parte multe persoane care nu se scufundă.
Mergem cu mașinile proprii, data plecării : joi, 21 iunie, în cel mai negru miez de noapte.

Trecerea pe insulă va fi cu feribotul între Kavala și Prinos, orarul aici:
http://www.greecelogue.com/ferries-from-kavala-to-thassos-and-return.html
http://www.go-thassos.gr/thassos-ferries/schedules.php?lang=en&rt=p2k ultimul pleacă la 19:30 din Kavala.
Deci pentru a fi la ora 19 acolo trebuie să fi trecut granița la bulgari la 7 dimineața sau mai devreme.

Am înțeles că vor fi mai mulți cazați la "Studio Ho", acum nu mai sunt locuri acolo. Eu încerc să ajung la Moonbeam Hotel.

Să ne lămurim asupra rutei, unde ne întâlnim, la ce ore, dacă mergem în convoi sau nu.

Pentru mine traseul ideal este pe la Slobozia - Călărași - Silistra (BG) - Shumen - Yambol - Svilengrad (BG) - granița cu Grecia - apoi foarte aprope de granița turcească până la Marea Egee, localitatea Makri, apoi Kavala. Total Galați - Potos: 898km, să zicem 900 rotund, drum de 13h.

Scufundări se pot face cu Vasilis Vasiliadis
http://www.taucher.net/edb/Vasilisadis_Diving_Club__Potos__Thassos_b12211.html
http://www.scuba-vas.gr/

sau la Filipos & Jana, la Diver To Diver http://www.taucher.net/edb/Diver_to_Diver__Pefkari__Thassos_b9263.html .

Nu știu dacă există alternativa cu Philipos Damianidis la Kavala Diving Center la 40km de Potos.
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Mon May 28, 2012 1:04 pm
Ha? Vii si tu?
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Mon May 28, 2012 1:08 pm
CristiC wrote:Am înțeles că vor fi mai mulți cazați la "Studio Ho", acum nu mai sunt locuri acolo. Eu încerc să ajung la Moonbeam Hotel.
Să ne lămurim asupra rutei, unde ne întâlnim, la ce ore, dacă mergem în convoi sau nu.

Ia legatura cu userul Lucian - a studiat toate ofertele de cazare din Potos. Cred ca iti poate da niste ponturi. Daca vrei, iti dau numarul lui de telefon pe PM
Cat despre centrele de scufundari... Eu mai subtire, caci costa. Speram totusi sa obtinem o oferta avantajoasa. Insa, din ce am citit, ar fi locuri bune de scufundat si de pe mal.

Skiff

Certificare:
AOWD
PostPosted: Mon May 28, 2012 2:04 pm
Încă nu sunt lămurit cu selecția de echipament. Să iau tot / să iau drysuit / să iau compresor / să iau butelie / să iau butelii și echipament "pentru ea", doar-doar s-o lăsa îndrumată spre OWD?

Am doar o butelie de 10L cu poanson ISCIR, cea de 12L nu-i verificată. Dacă iau compresorul, câți suntem exact? Câte butelii avem? Unde e voie să ne scufundăm? E permis să mergem fără dive-center local? Am înțeles de pe scubaboard.COM că guvernul elen a limitat drastic posibilitățile (2012).

Skiff

Certificare:
AOWD
PostPosted: Mon May 28, 2012 2:56 pm
iată locul de scufundare (singular) din Potos: http://www.wannadive.net/spot/Europe/Greece/Macedonia/San_Antonio/
40° 35.688' N, 24° 36.202' E

San Antonio dive site: San Antonio close to Potos you have the opportunity to dive in 4-5 different locations where the wall goes from 4-5m to 40m being in this way a nice place for divers with different certification. Very close, there are also two rocks with diverse underwater life like moray eels, octopus, beautiful scenery. Another place is represented by a cave, not very deep and not long with soft corals and fish all over.
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Mon May 28, 2012 2:56 pm
Am discutat ceva intre noi despre asta. Eu zic asa, daca ai posibilitatea, orice echipament este ok de luat, asta include si pe al ei. Este limpede, daca nu ai, trebuie sa inchiriezi. Inchiriatul costa bani. Daca ai lua compresorul, chiar ar fi o chestie foarte "money saving" Eu asa avea butelii sa dau la toata lumea. Si toate sunt testate si cu certificat. Oricum, 1butelie/diver cred ca este suficient.
Totusi, eu mi-am cumparat neopren de 3mm ca nu aveam si il mai iau si pe cel de 7mm, cred ca este aiurea sa iei dry suit-ul. Apa ar trebui sa aibe peste 24-27 grade.
Din cate stiam eu, nu este nicio restrictie de scufundare in Grecia, cu exceptia rezervatiilor si siturilor arheologice. A fost o discutie ca asta, nu de mult si pe SB, Andacio care locuia acolo, pe vremea aia, a lamurit lucrurile in sensul spus si de mine.
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Mon May 28, 2012 2:57 pm
CristiC wrote:iată locul de scufundare (singular) din Potos: http://www.wannadive.net/spot/Europe/Greece/Macedonia/San_Antonio/
.

Wow! De abia astept. Ma bucur mult de tot ca vii si tu!
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Mon May 28, 2012 3:02 pm
CristiC wrote:iată locul de scufundare (singular) din Potos: http://www.wannadive.net/spot/Europe/Greece/Macedonia/San_Antonio/

Insa este "boat"....

oricum, locuri de scufundare sunt mai multe decat arata pe wannadive, asta cu siguranta.

Skiff

Certificare:
AOWD
PostPosted: Mon May 28, 2012 5:37 pm
http://www.evz.ro/detalii/stiri/thassos-apa-sfintita-a-curs-sau-nu-dar-minunile-se-vad-901193.html
Cheltuieli de vacanţă în Thassos:
  • Drumul cu maşina personală: 1.650 de km, patru plinuri de benzină dus-întors, consum 7l/100km, aproximativ 1.000 de lei
  • Taxa de pod: 7 euro sau 24 de lei
  • Vigneta la bulgari (în Grecia nu este nevoie): 7 euro, valabilitate 7 zile
  • Ferrybot pentru maşină şi patru persoane: 30 de euro
  • Cazare cu mic dejun inclus, hotel 2 stele, şase nopţi: 204 euro (două persoane – prin agenţie)
  • Gyros (produs tradiţional grecesc): 2 euro
  • Bere Mythos: 2,5 euro (la tavernă), 5 euro un bax cu 6 cutii de 0,33 l
  • Preparatele din peşte şi fructe de mare: 6-10 euro/porţia
  • Salată: 2-6 euro în fucţie de ceea ce conţine
  • Tzatzki: 2,5 euro/porţia
  • Vin la carafă: 4 euro ½ litri, 7 euro 1 litru
  • Bacşiş inclus în bonul de casă: 1,6 euro
  • Croazieră: 25 de euro/persoană
  • Excursie în jurul insulei: 25 de euro/persoană
  • Scuba-diving: 45 de euro/persoană
  • Parasailling: 30 de euro/ persoană

http://www.evz.ro/detalii/stiri/vasilis-vasiliadis-scuba-diving-este-pentru-oameni-care-vor-sa-fie-liberi-901198.html

Dinghy

PostPosted: Mon May 28, 2012 7:25 pm
Astept oferta de la Vasiliadis si de la Diver To Diver. Cum apare ceva va anunt. Pentru mancare se poate negocia la o taverna locala. Cel putin eu si Moni asta o sa facem. Sunt doua chestii care am sa am grija sa mananc macar odata pe zi: calamar cu cartofi prajiti si tzatziki. De vinul la carafa si de bere am fost dezamagit.
All rights reserved.
Copyright© Andrei
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Mon May 28, 2012 9:57 pm
Eu nici nu ma gandesc sa nu gatesc eu. Pacat ca nu pot gati pentru toti, din cauza de volulm/mijloace. Cat despte costurile avansate de Cristi, mi se par supraevaluate. Vignieta de Bulgaria este vreo 4 euro, nu 7.
Sharpie

Certificare:
bighinăr
PostPosted: Mon May 28, 2012 11:09 pm
Costurile cam astea sunt. În general, dacă eşti mai reţinut mănânci cu 10 euro/masă, dacă dai de bunătăţi, poţi urca la 15 euro sau chiar 20. Iar caracatiţă şi calamar sunt greu de gătit acasă pe aragaz. Dincolo de faptul că dacă nu ştii greceşte preţul la peşte & co în piaţă este acelaşi cu cel de la restaurant, curăţate, preparate şi servite la masă. Gyrosul cred că era ceva mai scump, oricum mie nu mi-a plăcut cum îl fac.

Problema este că ar cam trebui să schimbăm leii în euro, la ritmul ăsta ne va costa cu 10% mai mult excursia, deşi mai sunt 3 săptămâni.
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Tue May 29, 2012 5:46 am
Tu stii cum fac eu, nu-mi place, nu ma simt confortabil sa umblu cu banii la mine. Ma duc la bancomat si scot cat imi trebuie. Este adevarat ca platesc un pic mai mult pe cursul de schimb, insa sunt totdeauna safe cu banii si linistit. Asta a fost un stres in Belgia, insa. Nu mi s-a mai intamplat sa vad o tara cu asa putine bancomate. Si cozi imense la alea putine.
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Tue May 29, 2012 9:27 am
Am bagat datele in GPS si imi da doua rute:
1. Ruse->Razgrad->Shumen->Jambol->(granita turca)->Edirne->(granita greaca)->Alexandroupoli->Xanthi-Kavala
Sunt 768 de km.
2. Ruse->Jambol->Sofia->Serres->Serron->Kavala
761 de km
Evident ca nu ai de ce sa alegi ruta prin Turcia, sa mai platesti si costul vizei, care este dupa model turcesc, adica piperata.

Skiff

Certificare:
AOWD
PostPosted: Tue May 29, 2012 9:32 am
+++++++++++++ ŞTIRI DE ULTIMĂ ORĂ ++++++++++

• mi se dă lovitură de palat, revolta piticilor pe creier este condusă de fostul ministru de finanţe :x
  • mulţimea adunată scandează prin apartament, au pancarde "NO SCUBA, NO MORE" :(
  • se dau lupte în continuare (cherchez la femme) :?
  • locul de cazare încă nu are perimetru asigurat (cardu' gol goluţ) :shock:
  • vă voi ţine la curent cu evoluţia ostilităţilor... aarrgh&#"[email protected]% (împuşcături) :evil:

Skiff

Certificare:
AOWD
PostPosted: Tue May 29, 2012 9:43 am
După Yambol nu este nevoie să treci la turci (deşi pe la Edirne e şoseaua principală). După Yambol urmează doar în Bulgaria: Elhovo, Topolovgrad, Svilengrad chiar la graniţa cu Grecia. Dacă faci încercări cu https://maps.google.ro şi modifici traseu cu drag-and-drop pe hartă vei obţine localităţi intermediare pe care le poţi băga în GPS-ul mobil. Acesta din urmă are tendinţa s-o ia pe drumul principal/superior indiferent de graniţe.
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Tue May 29, 2012 9:43 am
CristiC wrote:Să ne lămurim asupra rutei, unde ne întâlnim, la ce ore, dacă mergem în convoi sau nu.

Pentru mine traseul ideal este pe la Slobozia - Călărași - Silistra (BG) - Shumen - Yambol - Svilengrad (BG) - granița cu Grecia - apoi foarte aprope de granița turcească până la Marea Egee, localitatea Makri, apoi Kavala. Total Galați - Potos: 898km, să zicem 900 rotund, drum de 13h.

Am studiat traseul tau... Nu te baga pe acolo... Parerea mea. Sunt drumuri judetene si de mai mica importanta si nu vrei sa ai de a face cu ele, crede-ma. Nu stiu daca care este cel mai prost drum pe care ai circulat vreodata, insa te asigur ca ce au bulgarii intrece orice imaginatie. Iar cu ruta noastra nu te intalnesti deloc.
Cred ca, cel mai bine ar fi sa vii si tu sa ne intalnim la Ruse. Am discutat cu Andrei, ei or sa faca in asa fel incat la 4 dimineata sa fie acolo, asta faciliteaza tranzitarea Bulgariei si asigura ajungerea la o ora ok la feriboat.
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Tue May 29, 2012 9:45 am
Cristi... Esti bine?

CristiC wrote:+++++++++++++ ŞTIRI DE ULTIMĂ ORĂ ++++++++++

• mi se dă lovitură de palat, revolta piticilor pe creier este condusă de fostul ministru de finanţe :x
  • mulţimea adunată scandează prin apartament, au pancarde "NO SCUBA, NO MORE" :(
  • se dau lupte în continuare (cherchez la femme) :?
  • locul de cazare încă nu are perimetru asigurat (cardu' gol goluţ) :shock:
  • vă voi ţine la curent cu evoluţia ostilităţilor... aarrgh&#"[email protected]% (împuşcături) :evil:
Sharpie

Certificare:
bighinăr
PostPosted: Tue May 29, 2012 12:40 pm
Cristi, am mers în 2009 pe drumul Yambol - Schumen și nu te sfătuiesc să o iei pe acolo. Este foarte serpentinat, nu o să poți merge tare și nici măcar decent, am văzut doar 2 benzinării, ești la mâna GPS-ului (semnele de circulație/localități într-o intersecție din Yambol erau puse greșit!!!, toate indicatoarele sunt oricum în chirilică), urci efectiv până în vârful muntelui pe un drum de o lățime de o bandă jumate.
Ca plusuri, la un moment dat treci printr-un defileu micuț dar superb, iar în Yambol erau tot felul de chestii comuniste, pancarte, reclame din alea roșii cu poporul, secera și ciocanul, clădirile publice arătau părăginite clasa I. Deci, foarte interesant, dar asta dacă vrei neapărat să vezi așa ceva.
IMHO, vino pe autostradă până la București, ia-o pe centură până la drumul spre Giurgiu, care în cea mai mare parte este 2+2 și foarte bun, și ai rezolvat problema, barem mergi pe un drum decent, iar la un moment dat prinzi peste 100km de autostradă spre Sofia.

Un prieten mi-a zis că știe un drum bun, din București face 7 ore până în Thassos (în mod normal se fac 10 ore), mergând legal/normal, o să îl rog să îmi arate pe hartă ruta, poate o pun direct pe GMaps.

Legat de aer, cred că totuși ar fi bine să luăm cu noi și 1-2 compresoare, până nu avem niște prețuri ferme de acolo nu este bine să plecăm fără ele. Dacă prețurile sunt bune cred că putem să mergem pe mâna lor. Ar fi de cerut un preț și la Nitrox. Prin Ciclade, am găsit 5 euro umplerea unei butelii de 12L, ceea ce mi se pare ok.
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Tue May 29, 2012 12:58 pm
ghrt wrote:Legat de aer, cred că totuși ar fi bine să luăm cu noi și 1-2 compresoare, până nu avem niște prețuri ferme de acolo nu este bine să plecăm fără ele. Dacă prețurile sunt bune cred că putem să mergem pe mâna lor. Ar fi de cerut un preț și la Nitrox. Prin Ciclade, am găsit 5 euro umplerea unei butelii de 12L, ceea ce mi se pare ok.

Ar fi bine, insa nu cred ca este posibil sa avem doua compresoare. Din pacate nu este posibil, Andrei a zis clar ca nu-si poate lua compresorul din lipsa de spatiu. Lasa, si unul este ok. 5 buline la butelie nu este rau, este chiar mai ieftin decat in Ro.

Dinghy

PostPosted: Tue May 29, 2012 2:47 pm
Ruta pe care am sa merg eu este urmatoarea: Suceava-Ruse-Sofia-Keramoti. Este o ruta safe, folosita de multe autocare romanesti.
All rights reserved.
Copyright© Andrei
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Tue May 29, 2012 2:49 pm
Andrei wrote:Ruta pe care am sa merg eu este urmatoarea: Suceava-Ruse-Sofia-Keramoti. Este o ruta safe, folosita de multe autocare romanesti.

Fix asa ma gandeam si eu.
Next

Return to Organizare excursii de scufundari