MBR-2 din Golful Finlandei

Dinghy
Has thanked: 6 times
Have thanks: 34 times

Certificare:
PADI, IANTD, CMAS
PostPosted: Tue Mar 12, 2013 9:55 pm
In 26.08.2012, ne-am impiedicat :ugeek: de niste aripi pierdute pe fundul Marii Baltice, in Golful Finlandei. Tinind cont ca in Marea Baltica, sint exact zero avioane la care te poti scufunda, decoperirea a fost ceva inedit si unicat, mai ales ca dupa aproape 6 luni de documentare, am reusit sa aducem la lumina si istoria epavei incluzind imprejurarile in care a ajuns sa zaca pe fundul marii.
Din pacate, zona este interzisa scufundarilor deoarece epava se afla in mijlocul canalului navigabil international, dar cine stie, poate in vara lui 2013 vom reusi sa ne mai scufundam macar o data la epava si sa cautam detalii despre echipaj precum si motorul avionului pe care nu l-am gasit inca.

Film in engleza aici: http://youtu.be/xKL6W3qMMYY
Film in rusa aici: http://youtu.be/f9vbOggxVpI

Schita epava aici: https://plus.google.com/photos/106038233151766026310/albums/5852124254180138705?authkey=CL_w9OWstPq-8AE
©2014 Ninjutzu (AP). All Rights Reserved.

Skiff
Has thanked: 77 times
Have thanks: 61 times

Certificare:
AOWD
PostPosted: Wed Mar 13, 2013 12:05 pm
Bravo! În mijlocul șenalului navigabil v-ați 'împiedicat' cu un side-scan-sonar de epavă?

Sunt atât de multe locuri de scufundare în apele finlandeze, ar trebui făcută popularizarea lor, mai ales că sunt atât de bine documentate grafic, cu poze, ca poziție și ca istorie. Eu am avut în mână un volum, carte groasă, în finlandeză. Ce să mai zic de Aland, e non-plus-ultra wreck diving. Centrele de diving din Finlanda sunt bine dotate și merită o vizită. Dintre destinațiile de diving din lume eu zic că cele din Finlanda merită promovare în rândul scafandrilor din România și pentru că acolo sunt condiții similare cu Marea Neagră. Pe locul doi ar fi Austria, că e mai aproape de noi și e un fel de paradis pentru altitude-diving cu ape reci dar limpezi.

Eu aș face aici review la Hanko Diving Center și la Gustav Adolf - muzeu subacvatic aproape de Helsinki.
Dinghy
Has thanked: 6 times
Have thanks: 34 times

Certificare:
PADI, IANTD, CMAS
PostPosted: Wed Mar 13, 2013 9:49 pm
Problema cu avioanele e amprenta foarte mica pe care o lasa pe orice fel de sonar si care e greu de diferentiat fata de relief. Povestea descoperirii e mai complicata.
Cert e ca la prima scufundare, la un BT de 55 minute, doar in ultimele 5 minute s-a gasit epava. Dupa aia s-au mai facut doua scufundari, una cu BT de 50min si una cu BT de 15min. Si cam asta a fost, trei scufundari in total si ar mai trebui inca una sau doua pentru a gasi motorul si a investiga echipajul. Poate la vara, daca reusim sa si primim avziele necesare.

In ceea ce priveste restul epavelor, am sa postez aici epave pe car ele gasim noi si despre care nu se stie nimic, dar am sa pun si cite ceva despre cele cunoscute.
©2014 Ninjutzu (AP). All Rights Reserved.

Return to Finlanda